piątek, 27 kwietnia 2012

Polskie El Dorado - rzecz o smutnych kurwach


Polskie El Dorado –

czyli polska cenzura i polski kościół
- czyli "rzecz o smutnych kurwach"

Media, jako w wielu przypadkach populistyczne i skorumpowane, nie nagłaśniają tego prawie wcale, a wręcz wytłumiają i duszą ten temat w zarodku – jednak istnieje w Polsce cenzura: podstępna, zmiękczona, zamglona. Aktualna cenzura nie dotyczy tylko spektakularnie infantylnego i krzywdzącego traktowania dzieł sztuki, jak miało to miejsce w przypadku znanej powieści noblisty Gabriela Garcíi Márqueza. Oryginalny tytuł tej powieści brzmi Rzecz o mych smutnych kurwach, podczas gdy w Polsce musiała ona ukazać się pod „zbawiennym” i „miękko brzmiącym” tytułem Rzecz o mych smutnych dziwkach. Oczywiście warto w przytoczonym przypadku nagrodzić tłumacza tego dzieła literackiego, który opatrzył powieść światowej sławy i klasy pisarza osobliwym preludium, w jakim przyjął postawę „tłumaczącego się tłumacza”, zarazem wyrażając nadzieję, że przyjdzie w Polsce dzień, kiedy społeczeństwo będzie mogło zetknąć się wprost z przekazem artystycznym – bez wycinania źle prezentujących się zwrotów, słów. Okazuje się więc, że nawet zwykłe przetłumaczenie oryginalnego dzieła sztuki na język polski – tak, sztuki, gdyż w rzeczywistości książka ta jest śliczną elegią o prawdziwej miłości nieomal platonicznej, a na pewno pełnej poetyki i niewinności – póki co nie jest możliwe. Ciekawe dlaczego? Czyżby obecność w języku polskim przekleństw, które istnieją nawet w słowniku poprawnej polszczyzny – była dla kogoś w tym kraju niewygodna? Ciekawe dla kogo? Zapewne dla tak zwanego „kościoła” , to jest - współczesnego państwa w państwie.A najgorsze, aż dławiące i duszące od wewnątrz, że kościół polski, który w pełni legalnie i na porządku dziennym przeprowadza mentalne samosądy i emocjonalne pręgierze na „niewiernych”, a faktycznie na wadzących kościołowi – powołuje się na nauki Chrystusa i nakłania ludzi, odbiorców tego przekłamanego, absolutnie niechrześcijańskiego przekazu, aby również szli tą drogą, ponieważ w przeciwnym razie – oddalą się zupełnie od Chrystusowego Źródła.Więcej zatem bezpośrednimi słowy – kościołowi chodzi o to między innymi, aby społeczeństwo z pełnym przekonaniem indywidualnym i osobistym nazywało Nergala satanistą, a na przykład księdza Bonieckiego – szkalującym ideę Chrystusowego Źródła i promującym siebie zamiast Pana Jezusa. Jak gdyby Pan Jazus nie był postacią historyczną, tylko baśniową wróżką wymagającą promocji – niedowiary.  Czego kościół się boi? Może nie czego - a kogo. Ludzi albo zbyt kolorowych, albo takich, którzy chcieliby się wypowiadać prawdziwie i wprost. Wprost, to znaczy - bez durnej cenzury. Takie postacie i wypowiedzi, to dla kościoła strach i stres. Przecież społeczeństwo mogłoby zapragnąć ich wysłuchać; uwierzyć w to, co mówią nieocenzurowani osobnicy. A po co mielibyśmy wysłuchiwać czyjegokolwiek głosu bez cenzury, prawda? Czy nie lepiej postraszyć nas „oddalaniem się od Źródła”? Nie lepiej postraszyć nas piekłem, krucyfiksem, pro-kościelną mową-trawą?

Ludzie, katolicy, obudźcie się! - aż chciałoby się zakrzyknąć. Kościołowi nie zależy na tym, żeby rozwijać waszą duchowość, lecz na tym, aby wyrugować i przytępić myślenie niezależne. Kościołowi nie zależy na religii, ale na władzy. I mając na względzie powyższe, nie powinno wymagać tłumaczenia, że łatwiej jest sterować ślepą, nierozumną, ogłuszoną masą ludzi, aniżeli zorganizowanym, świadomym rojem społeczeństwa.Długo by rozprawiać na temat obecnej cenzury, powszechnej inwigilacji i totalitarności strasznej równie, co ta ukazana w Orwellowskim świecie. Wszyscy są równi, ale kilku pozostaje równiejszych – Polska, to właśnie taka przedziwna kraina jest i niczego nie można na to poradzić. Polska demokracja? Nie do wyobrażenia po prostu, by w państwie demokratycznym i świeckim pytać o cokolwiek społeczeństwo - pytać, bez uprzedniego ustanowienia cenzury wobec potencjalnych wypowiedzi.

Krzyż, który jest obecny w sali sejmowej – symbol  wiary, zamiast intymnym i duchowym symbolem staje się straszakiem – rodzajem groteskowo-upiornego stracha na wróble i nikomu nie ma prawa to przeszkadzać, nikt nie ma prawa wypowiedzieć się krytycznie.  


Nie dziwmy się jednak pojęciu „równości” w polskiej krainie – Polska to nie El Dorado („kraina mlekiem i miodem płynąca”), lecz kraina łajnem i obłudą i gnijącą słomą płynąca. Chyba wyłącznie takową płytką metaforą, parafrazą wypada dziś kraj nasz ująć, opisać.  Polski kościół? To nie kościół – to liczne przepastne, przebogate pałace, ołtarze El Dorado, które rozciągają się za naszymi oknami, wybudowane rzecz jasna za profity z tacy ("Bóg zapłać"), czy jak kto woli - za pieniądze nieszczęsnych podatników, nędznych robaków i pozbawionej wszelkich przywilejów niskiej kasty (czyli - średniej klasy społeczeństwa). Lecz ulice tego El Dorado, przestrzeń publiczna, realna, w której codziennie się znajdujemy, z którą się stykamy i zderzamy, to aleje niesławy spływające łajnem, obłudą, gnijącą słomą – a wszystko to za sprawą „równiejszych” od nas, to jest rządzących.

Rebeca Serri.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz